Zapowiedzi aukcyjne 15 – 28.04

Tydzień rozpoczną dwie poniedziałkowe aukcje sztuki współczesnej, organizowane kolejno przez Galerię Bohema (początek o godz. 19) i galerię 101 Projekt (początek o godz. 19.30). Pierwsza z nich to 24 Aukcja Nowej Sztuki, określana przez organizatorów mianem kolekcjonerskiej – wśród 40 wystawionych obiektów znajdziemy zarówno dzieła uznanych rynkowo artystów, jak i prace początkujących twórców. Po raz kolejny w ciągu ostatniego roku na rynku wtórnym pojawiają się lalki, tworzone w latach 90. przez Monikę Szambelan-Althamer i Pawła Althamera (cena wywoławcza – 1500 zł). W ofercie widnieją także grafiki Jana Tarasina (na zdjęciu poniżej) czy Maurycego Gomulickiego, a ceny wywoławcze wszystkich obiektów mieszczą się w przedziale 500 – 1500 zł.

W katalogu 16. Aukcji Sztuki organizowanej przez 101 Projekt rzuca się w oczy spory odsetek prac przestrzennych – od marmurowej, organicznej Danae Kornela Arciszewskiego (na zdjęciu), po niewielką Twarz zawoalowaną Igora Mitoraja – pracę wykorzystującą często stosowane przez artystę motywy. Wśród 59 wystawionych na tej licytacji dzieł, znajdziemy zarówno duży obraz Magdaleny Rytel-Skorek, której prace utrzymane w złoto-czarno-turkusowej kolorystyce cieszą się w ostatnich miesiącach powodzeniem, tulipany Beaty Murawskiej czy miejski pejzaż Marioli Świgulskiej.
Interesującą aukcję tematyczną organizuje we wtorek Fundacja Profile. W warszawskiej siedzibie przy ul. Franciszkańskiej odbędzie się licytacja zatytułowana Kto się nie boi awangardy! – w jej katalogu znajdziemy 41 dzieł polskich konceptualistów. Sporo tu fotografii, przede wszystkim tej dokumentującej akcje i działania prowadzone przez artystki i artystów od lat 70. Klasyczne prace Pawła Kwieka, Krzysztofa Wodiczko, Józefa Robakowskiego, Natalii LL czy Ewy Partum uzupełniają dzieła twórców młodego pokolenia, takie jak fotografia z cyklu Nowe Ateny Ireny Kalickiej (na zdjęciu poniżej).

Chwilę później – we wtorek o godz. 19.30 rozpocznie się 26 Aukcja Młodej Sztuki w galerii Xanadu. W ofercie znajdziemy 53 prace twórców i twórczyń w różnym wieku (mimo tytułu w ofercie znajdziemy również prace artystów urodzonych tuż po wojnie). Oferta jest bardzo zróżnicowana – od prac opartych na kolorze po monochromatyczne, od pejzaży i portretów w różnych stylistykach po organiczne abstrakcje, takie jak ta Anny Jarzymowskiej, prezentowana poniżej. Ceny wywoławcze wszystkich prac wynoszą 800 zł.

Po trwającej tydzień przerwie, związanej ze świętami Wielkiej Nocy, kolejne kwietniowe aukcje przypadać będą na ostatni tydzień kwietnia. W czwartek (25.04) o godz. 18 w warszawskiej siedzibie Rempexu odbędzie się 76 Aukcja Sztuki Współczesnej, na której wystawione zostaną m.in. prace Tadeusza Kantora, Jerzego Tchórzewskiego, Erny Rosenstein, Ewy Kuryluk (jej Czarny trójkąt – na zdjęciu poniżej) czy Edwarda Dwurnika. W ofercie znajdziemy dwie z ilustracji Jana Lebensteina do Folwarku zwierzęcego czy serigrafię Zestaw trzech kompozycji Henryka Stażewskiego. Za ciekawostkę uznać można prace poświęcone pochwale socjalistycznej władzy – Zaczątki racjonalizatorstwa Alfreda Żmudy czy portret Lenina. Ceny wywoławcze prac są bardzo zróżnicowane – od kilkuset od kilkudziesięciu tysięcy złotych.
O godz. 19 tego samego dnia odbędzie się aukcja współczesnych prac na papierze w Desie Unicum. W ofercie prawdziwe perełki – wojenna Fabryka Władysława Strzemińskiego (na zdjęciu poniżej) czy dwustronny rysunek Andrzeja Wróblewskiego przedstawiający syna Andrzeja. W ofercie, na która składają się 94 obiekty, znajdzie się sporo akwarel, szkiców tuszem czy ołówkiem, a także kolaży. To także jedna z nielicznych aukcji Desy Unicum, na której sporo obiektów ma stosunkowo niskie estymacje, nie przekraczające 2000 zł.

W tym samym czasie toczyć się będzie także Aukcja Sztuki Współczesnej w FACE TO FACE ART: tu znajdziemy nie tylko dzieła artystów polskich. Prace tych cenionych na świecie twórców, takich jak Marc Chagall czy Salvador Dali to litografie z tek prac artystów o dość wysokich cenach wywoławczych (prace Dalego z teki „Les Chevaux de Dali” można zacząć licytować od 3500 zł, ich estymacje są ponad dwukrotnie wyższe niż na zachodnich serwisach aukcyjnych). W katalogu grafiki rozpoznawalnych artystów (Dwurnik, Dobkowski, Kisling) przeplatają się z obrazami twórców mniej znanych – ale i od tej reguły są wyjątki. Ceny wywoławcze prac są bardzo zróżnicowane – od kilkuset od kilkudziesięciu tysięcy złotych.